TworzymyGłos Regionu

reklama

Rekultywacja składowiska w Tylewicach [ZDJĘCIA]

Piątek, 21 maja 2021 o 10:47, autor: 4
Rekultywacja składowiska w Tylewicach [ZDJĘCIA]

Spółka Komunalna Wschowa planuje rekultywację składowiska w Tylewicach. Prace na terenie nieczynnego składowiska rozpoczną się najprawdopodobniej na przełomie roku 2021/2022. Zarząd SK Wschowa zapowiada przeprowadzenie działań informacyjno-konsultacyjnych adresowanych do mieszkańców gminy.

Przeprowadzenia rekultywacji zamkniętego ponad 10 lat temu składowiska w Tylewicach, oczekuje Starostwo Powiatowe. Jest to zadanie, które musi zostać przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W związku z tym, Spółka Komunalna rozpoczęła  przygotowania do jego realizacji. W drodze postępowania przetargowego wyłoniona została firma wykonawcza, która rozpoczęła prace  analityczne i projektowe – jest to etap przygotowawczy, poprzedzający właściwy proces rekultywacji. SK Wschowa zakłada, że pierwsze prace budowlane na terenie składowiska odpadów w Tylewicach powinny się rozpocząć na przełomie roku 2021/ 2022.

Celem nadrzędnym procesu rekultywacji jest przywróceniu wartości przyrodniczych terenu oraz zapewnienie bezpieczeństwa dla otoczenia i środowiska. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie obszaru zamkniętego składowiska przed szkodliwym oddziaływaniem na wody powierzchniowe i podziemne oraz powietrze atmosferyczne. Zaniechanie tej inwestycji nie tylko wiąże się z potencjalnymi karami dla gminy, ale stanowi potencjalne ryzyko dla mieszkańców i środowiska naturalnego. Zgodnie z prawem, po zakończonej rekultywacji, teren zamkniętego składowiska będzie objęty monitoringiem przez okres 30 lat.

W związku z planem rekultywacji spółka zaplanowała szereg działań informacyjno-konsultacyjnych adresowanych do mieszkańców. Wszystkie informacje dotyczące planowanych prac na składowisku będą zapowiadane z wyprzedzeniem na stronie internetowej spółki, na stronach gminnych i w mediach społecznościowych oraz prasie lokalnej. Zaplanowano organizację cyklu spotkań informacyjnych poświęconych procesowi rekultywacji. Dotyczy to szczególnie mieszkańców sołectw sąsiadujących ze składowiskiem oraz radnych. W dalszej kolejności będą uruchomione punkty informacyjno-konsultacyjne działające na terenie gminy. W każdym punkcie dyżurować będą konsultanci Spółki Komunalnej oraz ekspert ds. gospodarki odpadami. Wszyscy zainteresowani rekultywacją będą mieli okazję do zadania pytań, otrzymania materiałów informacyjnych. Dodatkowo, z myślą o mieszkańcach udostępniony zostanie dedykowany adres mailowy, na który będzie można będzie przesyłać pytania skierowane do specjalistów odpowiedzialnych za ten projekt.

REKLAMA
POLECAMY
REKLAMA

Komentarze (4)

avatar

avatar
~Urszula Chudak
21.05.2021 11:34

Konsultacje społeczne zapewne są wymagane, ale i bez nich doskonale wiemy, że jest to wielkie i konieczne przedsięwzięcie obecnie rządzących naszą gminą. Pięknie zrekultywowany teren, będzie Panowie Waszym swoistym pomnikiem na bardzo długo. Dwie rzeczy obecnie w naszym kraju budzą największy emocje - polityka i gospodarka odpadami.

avatar
~Adaś
21.05.2021 16:18

Myślę, że skierowywanie środków ( naszych pieniędzy) i służb ( kadr) konsultacyjno-doradczych w stronę mieszkańców aby prowadzić jakąś tam kompanię "pozytywnej świadomości " jest jakimś tylko i wyłącznie niepotrzebnym, kosztownym "rozwodnienia" sprawy. Konkretnie.... jest potrzeba, stawiamy zadanie UMiG, realizacja i rozliczenie z wydatków. Na tym koniec. Czy to obecnie każda sprawa bez sygnatury "narodowy........." już nie może stać się , tak po prostu, zwykłym zadaniowym projektem do koniecznej realizacji ? Pani Ulu......., od polityki musimy w końcu uciec w taki sposób aby np. koszenie trawnika i wiele innych osobistych zainteresowań nie stawało się w zainteresowaniu państwa bo za chwilę będą Panią rozliczali nawet ze zjedzonych np. "pączków" ? Adaś

avatar
~do Adaś
22.05.2021 23:11

Ty Adaś zostaw "pączki" p. Uli w spokoju a zacznij się martwić jak ciebie zaczną szanowny panie rozliczać z ponadnormatywnego spożycia "myszowatej".

avatar
~Do spółki
22.05.2021 07:08

Rozumiem, że to zadanie jest realizowane przez spółkę na zlecenie i na koszt gminy Wschowa. Składowisko jest własnością gminy i obowiązek rekultywacji spoczywa tylko i wyłącznie na gminie, angażowanie pieniędzy spółki bez ich zwrotu ze strony gminy byłoby działaniem sprzecznym z prawem. Mam nadzieję, że nie jest to finansowane ze środków, które są pozyskane z opłat za wodę i za ścieki oraz inne opłaty pobierane przez spółkę.

Opisz szczegółowo, co jest niewłaściwe w komentarzu, który chcesz zgłosić do moderacji

Czy wiesz, że blokując reklamy blokujesz rozwój portalu zw.pl? Dzięki reklamom jesteśmy w stanie informować Cię o wszystkim, co dzieje się w naszym regionie. Dlatego prosimy - wyłącz AdBlock na zw.pl